RULO ÇİM UYGULAMA

Rulo çim uygulaması: Özel yetiştirdiğimiz çimlerin araziden kökleriyle birlikte kesilip, rulo halinde park-bahçe veya spor alanlarına serilmesine “rulo çim uygulaması” denir. Çim köklerinin altından özel bir makina ile tabaka halinde kesilen çimler halı gibi rulo haline getirildiğinden mantajlamada canlı çimlerin deformeliği en aza inmektedir.
Canlı çimler kısa zamanda yeni yerine uyum sağlayarak gelişmeye devam etmektedir. Ülkemizde rulo çim serimi ile istediğimiz zaman çimlendirme yapılabilmektedir. İklim şartları çim ekimine uygun olmadığı takdirde bile bahçenizde çim uygulaması mümkündür.

Yeni çim alan tesisi: Tohum yatağının hazırlanması için toprak, kum, taş ve diğer iri cisimlerden arındırılmalıdır. Tohum yatağı ne kadar iyi hazırlanırsa o kadar iyi bir çim alan elde edilir. Ağır killi topraklar için toprağa mil eklenmesi gerekmektedir. Buda toprağın çabuk kurumasını önler ve besin tutabilme kapasitesini arttırır. Tohum yatağı için ideal toprak elde edildikten sonra çok iyi bir tesviye yapılıp tümsek ve çukurluklardan kurtulunmalıdır. İyi bir tesviye biçim esnasında kolaylık sağlayacaktır. Tırmıkla iyice düzeltilen toprağa çimlenmede fayda sağlayacak taban gübresi tatbik edilmelidir. Kaliteli tohum karışımlarımız her yılın ilk baharından, erken sonbaharına kadar ekilebilir. Dikkat edilmesi gereken husus çok sıcak periyotlarda ( Temmuz-Ağustos ) toprağın 5 cm’ sinin devamlı olarak ıslak kalması hususudur. İyi bir çim alan elde etmek için 50 gr / m2’lik bir uygulama yapmak gerekir. Ekimin homojen yapılabilmesi için alan olabildiğince bölgelere bölünmeli ve önce tohumun yarısı belli bir yönde diğer yarısı ona çapraz yönde ekilmelidir. Bu tohumun eşit ve homojen dağıtılmasına yardımcı olacaktır. Çim alanda bitki boyu 6-8 cm olduktan sonra ilk biçimde bu yüksekliğin yarıya indirilmesi gerekir. Daha sonraki biçimlerde 3-3,5 cm’den biçilebilir. Biçme makinesinin bıçakları daima keskin tutulmalıdır. Keskin olmayan bıçakla biçilen çim zarar görür, hastalıklara karşı direncini kaybeder. Aşırı sıcaklarda çimin sağlıklı kalabilmesi için çim normalden biraz daha yüksekten biçilmelidir. Bütün bu işlemlerden sonra alanı hafifçe tırmıklanmalı ve silindirlenmelidir. Bu çimlenmeyi daha etkin kılacaktır. Düzenli olarak sulama yapılmalı ve tohum yatağı nemli tutulmalıdır. Çim 6-8 cm ‘ye ulaştığında yüksek bir biçim yapılmalı ve daha sonraki biçimlerde 3-3,5 cm’ye indirilmelidir.

SARIGÜLLÜK MAH. RAFET İSHAK ISITMAN CAD. FEVZİ ÇAKMAK BULVARI ( Eski İmam Usta Yanı )
Pzt. - Pzr 7/24 Hizmet
info@gokcekpeyzaj.com

E-BÜLTEN